ناآرامی های منطقه = به خطر افتادن منافع ملی = تأمین منافع ابر قدرت ها

تصور نکنیم که در این شرایط، جنایات اسرائیل، داعش و... هیچ ربطی به ما ندارد. علاوه بر اینکه مخالفت با چنین جنایاتی، وظیفه انسانی ما است، نا آرامی های منطقه با منافع ملی ما در ارتباط است.

به طور عمومی داعش گروه تمامیت خواهی است که تا همه مخالفان خودش (از جمله شیعیان) را نکشد، دست بردار نیست و اسرائیل هم اگر فرصتش پیش آید برای تحقق سرزمین نیل تا فرات که بر روی پرچم این کشور به آن اشاره می شود، هر کاری میکند، حتی اگر تا فرسنگ ها بعد از فرات هم بیاید. یعنی اگر جلوی اسرائیل و داعش گرفته نشود منطقه در یک نا امنی بی سابقه فرو خواهد رفت.

به خاطر داشته باشیم که بسیاری از جنگ ها به تغییر مرز ها و ایجاد کشور های مستقل کوچک می انجامد و در این بین تجزیه کشور های منطقه منافع کشور های غربی را تأمین می کند. کشور های نو ظهور کوچک، کشورهایی خواهند بود که نه از نظر سیاسی، نه از نظر اقتصادی و نه از نظر فرهنگی حرف خاصی برای گفتن ندارند. این کشور های کوچک نه می توانند تولید داخلی خوبی داشته باشند و نه منابع خدادای آنچنان دارند و نه قدرت نظامی خاصی دارند. در نتیجه چنین کشور های ضعیفی زیر سایه ابر قدرت ها می روند و تبدیل به کشور های مصرفی خواهند شد که از همه لحاظ وابسته به کشور های غربی می شوند.

پس تعجبی ندارد که کمابیش، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، ابر قدرت هایی مانند ایالات متحده از گروه ها و دولت های تمامیت خواه حمایت می کنند و به دنبال تجزیه کشور هایی مانند ایران هستند.

البته برای مبارزه با داعش و اسرائیل باید توجه داشته باشیم که از چه گروه هایی حمایت می کنیم و اشتباهات پیشین را تکرار نکنیم. ما با حمایت های منطقی از بازدارندگان تروریست ها و دولت های حامی آنها، باید به دنبال مبارزه باشیم و نه حمایت همه جانبه غیر منطقی. این طور نباشد که به مخالفت با یک جنایت آنقدر بپردازیم و هیچ نامی از جنایت دیگر نیاوریم، چرا که ممکن است در آینده همان گروه هایی که جنایت کردند و ما به مخالفت جدی با آنها نپرداختیم، ایجاد مشکل جدی برای منطقه کنند. همچنین ممکن است همین گروه هایی که حمایت همه جانبه غیر منطقی از آنها می کنیم، به زودی در منطقه نا آرامی به راه بیندازند.

با امید ایحاد صلح و امنیت

/ 3 نظر / 58 بازدید
آرتیاس

درود بر شما کاملا همینطوره چند کشور ضعیف همانند جمهوری اذربایجان و کردستان و...خیلی برای امریکا و اسرائیل و... بهتر از یک کشور بزرگ و قدرتمند مثل ایرانه بخصوص که روح باستانی تازه ای در ایرانیان دمیده شده. اما برای مردم منطقه وحدت و صلح خیلی بهتره.

آرش هخامنش

میپسندم داداش سخن درست رو گفتی داداش به روزم خوشنود میشم بیای

آرش هخامنش

خفته بر بستر مینویی آتشکده اردیسور آناهیتا ساقه اندامش می سوزد طرح بارانی گیسویش در سایه فرو می ریزد و در آیینه ی تاریک فصول به زمین می نگرد آی آناهیتا کولی گمشده و سرگردان کولیانی که در آغاز فصول ازفصولی دیگر به تماشای زمین در گذرند رود را می خوانند دشتها می خوانند آی آناهیتا کولی گمشده ی سرگردان ترک این بی ره سرگردان کن باران کن آناهیتا باران کن